Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Pearsona rodzice są zgodni co do tego że nauczanie wirtualne jest przyszłością.
Zapytani, jaką mają wizję co do idealnej szkoły w przyszłości, 43% z nich odpowiedziało że najlepszą formą edukacji jest nauczanie hybrydowe lub wirtualne. Większość z nich przyznała również, że poziom nauczania oraz wyniki ich dzieci zostały zachowane na bardzo dobrym poziomie (81%) i 60% z nich bierze pod uwagę zmianę nauczania na wirtualne pomimo zakończenia pandemii.
Większość rodziców uważa że, po społecznej izolacji znaczna część dzieci szybko powróci do swoich dawnych relacji z rówieśnikami przy okazji nabywając nowe cenne umiejętności takie jak: samowystarczalność ( 79%), elastyczność ( 78%) oraz inne kompetencje przydatne w przyszłym świecie zawodowym ( 85%).
Jak wynika z raportu Pearsona wielu rodziców (84%) przyznało, że dzięki wirtualnemu nauczaniu ich wspólnie spędzony czas pozytywnie wpłynął na ich relacje rodzinnie oraz zauważoną tendencję przejmowania bardziej aktywnej roli w edukacji dzieci przez ojców (84%). 74% rodziców czuło ogromną satysfakcję pomagając swoim dzieciom podczas nauczania online.
Według badań Pearsona 80% rodziców jest zadowolona z poziomu zarówno edukacji jak i komunikacji z nauczycielami podczas pandemii. Szkoły które przeszły na tryb nauczania wirtualnego stanęły na wysokości zadania i po roku zajęcia odbywają się coraz sprawniej.
Zarówno rodzice jak i dzieci cenią sobie elastyczność i bezpieczeństwo, które wynika z nauczania wirtualnego, są to ważne powody dla których decydują się na pełnowymiarowe nauczanie online. Po rocznej nauce w domu podczas pandemii, wielu rodziców bierze pod uwagę zmianę z tradycyjnej szkoły stacjonarnej na pełnowymiarową szkołę wirtualną (57%).