BlogDlaczego coraz więcej rodzin decyduje się na nauczanie w domu? Eliminacja stresu w szkole

Czym jest homeschooling ? Termin homeschooling odnosi się do prostej koncepcji, która może być realizowana na wiele różnych sposobów. Wszystkie łączy jedno - dom staje się centrum rozwoju dziecka. W zależności od kraju, w trakcie nauki szkoła może, ale nie musi być zaangażowana w proces edukacyjny dziecka. Niektórzy rodzice podejmują decyzję aby całkowicie odpowiadać za edukacje swojego dziecka od materiałów szkolnych po plan zajęć, natomiast dla niektórych rozwiązaniem jest wsparcie w postaci szkoły online. Dzięki takiemu rozwiazaniu, dzieci przy wsparciu rodziców lub opiekunów mogą w domowym zaciszu realizować program nauczania wirtualnego. Równiez po pandemii bardziej popularne stały się systemy hybrydowe, według których dziecko spędza część dni w domu, a część w szkole z innymi uczniami. Niezależnie od tego, jaką ścieżkę edukacyjną ostatecznie wybiorą rodziny, jedno jest pewne: homeschooling ma tendencję wzrostową i coraz więcej osób dostrzega jego liczne zalety.

Jakie są liczby ?

Stany Zjednoczone są generalnie dobrym punktem odniesienia dla trendów edukacyjnych. Ostatni raport Census Bureau pokazuje, że od marca 2020 r. do września 2020 r. liczba amerykańskich gospodarstw domowych, które zgłosiły homeschooling podwoiła się z 5,4% do 11,1%. W przypadku afroamerykańskich gospodarstw domowych liczba ta skoczyła do 16,1%. Jesienią 2021 roku liczby te będą jeszcze wyższe. Na całym świecie rodziny otwierają drzwi do edukacji domowej i chcą korzystać z tego fenomenu.

 

Bezpieczna i mało stresująca edukacja

Dwa ważne powody są często motorem w podjęciu przez rodziny decyzji o wirutalnym nauczaniu, są to: bezpieczeństwo i nisko stresujące środowisko w domu. Pojęcie bezpieczenstwo nabrało nowego znaczenia po przejściu pandemii.  Podczas gdy wcześniej rodzice szukali ochrony swoich dzieci przed przemocą i zastraszaniem w szkole, obecnie mierzą się z nowym elementem zagrożenia jakim jest obawa o zdrowie ich pociech.  Niektóre rodziny są również przeciwne maskom i/lub polityce szczepień w szkołach i dlatego decydują się na usunięcie swoich dzieci z systemu edukacji stacjonarnej.

W wielu domostwach, po przymusowym domowym nauczaniu w 2020, zauważono że dzieci czerpały z niego znacznie więcej radości niż się spodziewały. Wiele rodzin chciało spróbować takiej formy nauki od lat, ale to właśnie pandemia dała im ostateczny impuls do podjęcia decyzji w tym kierunku. Zauważono że w domu dzieci przeżywają mniejszy stres i zacieśniają więzi z opiekunami i osobami w różnym wieku a nie tylko rówieśnikami z tej samej klasy. Są one w stanie rozwijać się w sposób w jaki nie byłoby to możliwe w tradycyjnej szkole.

 

Miejsce do doskonalenia się

Wielu rodziców, których dzieci uczą się w domu twierdzi, że ich pociechy są w stanie poruszać się po materiałach edukacyjnych znacznie szybciej i lepiej przyswajają wiedzę. Skupiają się na obszarach, które ich pasjonują jednocześnie poświęcając więcej czasu na dziedziny dla nich problematyczne. Homeschooling polega na skrojonym na miarę i potrzeby twojego dziecka planie zajęć. To oznacza, że ich doskonalenie akademickie może być w pełni zrealizowane. Elastyczność, jaką zapewnia szkoła w domu, pozwala rodzinom dopasować harmonogram nauki do swoich potrzeb i zmaksymalizować czas spędzony na nauce. To prowadzi do zmniejszenia liczby godzin spędzanych na lekcjach i zwiększenia ilości wolnego czasu który można przeznaczyć na odpoczynek i inne aktywności. Homeschooling oznacza zazwyczaj bardzo mało – jeśli w ogóle – pracy domowej, co również pozwala dzieciom i ich rodzinom na realizowanie różnych zainteresowań poza klasą. Rodziny, których dzieci uczą się w domu, podkreślają, że ich pociechy nie są odizolowane, jednak to na rodzicach spoczywa odpowiedzialność zapewnienia dzieciom różnorodnych możliwości nauki i doświadczeń, a także kontaktów z rówieśnikami.

 

Coś więcej niż tylko książki

Być może jednym z mniej omawianych – ale bardzo ważnych – powodów, dla których rodziny decydują się zatrzymać swoje dzieci w domu, jest to, że w edukacji chodzi o coś więcej niż rozwój intelektualny. Równie ważna, a może nawet najważniejsza, jest edukacja moralna. Chodzi o wychowanie człowieka, który będzie posiadał dobry charakter usprawniający jego dobre moralne działanie. Rodzice wolą być przewodnikami dla swoich dzieci i głównym źródłem wpływu na ich rozwój intelektualny i moralny, niż zdawać się na szkolne, często pozbawione nadzoru i chaotyczne środki przekazu. Nauka w domu bardzo często ma wpływ na kształtowanie tzw. niezależnych myśliciele, nie kierują się oni mentalnością stadną czy myśleniem grupowym. Dzieci uczone w takim systemie są często bardziej pewne siebie niż ich rówieśnicy, którzy uczą się w klasie.

 

Nie dla każdego

Oczywiście, nauka w domu nie jest przeznaczona dla każdego i niektóre rodziny nie są w stanie tego u siebie przyswoić. Czasami obowiązki zawodowe i/lub finansowe to uniemożliwiają. Jednak dla rodzin, które są w stanie wypracować nowy sposób działania, potencjalne zyski mogą być ogromne. Dla dzieci domowa atmosfera może oznaczać mniej stresu i znacznie lepsze środowisko nauki, co prowadzi do lepszego radzenia sobie z przyszłymi przedsięwzięciami. Rodzice nie powinni bać się spróbować czegoś nowego. Większość rodzin po wypróbowaniu edukacji w domu , nigdy nie wróciły do nauki stacjonarnej, może się okazać, że jesteście jedną z tych rodzin.

Skontaktuj się
ul. Jana Gorczyczewskiego 7/1, 60-554 Poznań
Newsletter

    bt_bb_section_top_section_coverage_image