Bez kategoriiBlogEdukacja wirtualna — na czym polega i jak powinna wyglądać?

6 May 2021by yetiz_user

Edukacja wirtualna była dość głośno omawianym tematem w ciągu ostatniego roku. Duży wpływ miała na to pandemia i brak możliwości uczęszczania przez uczniów do szkół stacjonarnych przez znaczną część roku. Przestawienie się na nauczanie zdalne dla wielu szkół i nauczycieli było nie lada wyzwaniem, a dla uczniów oznaczało znaczne rozprężenie i spadek zaangażowania. Jak w takim razie podejść do edukacji zdalnej, aby zrobić to dobrze?

Czym jest edukacja wirtualna?

To proces oparty głównie lub całościowo o nauczanie przez internet, w którym uczniowie  za pośrednictwem tego medium otrzymują instrukcje, zadania oraz materiały edukacyjne.

Istnieją różne modele edukacji online — od takich, które jedynie dostarczają materiały do samodzielnej nauki we własnym zakresie, po w pełni interaktywne i angażujące zajęcia na żywo, gdzie uczniowie mają kontakt z nauczycielem i sobą nawzajem. Tu także występuje spore zróżnicowanie, ponieważ można pracować w małych, kilkuosobowych grupach lub brać udział w zajęciach i wykładach, na których jednocześnie jest kilkadziesiąt lub więcej osób. Tak liczne grupy zdarzają się jednak bardzo rzadko i spotykane są zazwyczaj w edukacji wyższej — podczas sympozjów lub specjalistycznych konferencji.

Ta forma edukacji zdobywa coraz większą popularność, w ostatnim czasie znacząco przyczyniła się do tego pandemia i konieczność pozostawania w domach. O ile w przypadku szkolnictwa wyższego taki system nauczania już funkcjonował w pewnym zakresie (np. platformy e-learningowe dla studentów), tak dla szkół podstawowych w większości przypadków był zupełną nowością.

Jak wygląda edukacja online?

Jest wiele sposobów prowadzenia zajęć wirtualnie. Wszystko zależy tak naprawdę od modelu edukacji, jaki realizuje szkoła lub placówka. Może być to realizowane metodami asynchronicznymi, czyli takimi, w których uczniowie otrzymują niezbędne materiały oraz zadania i mają je samodzielnie zrealizować przed wyznaczonym terminem. Wszystko odbywa się indywidualnie, we własnym tempie oraz wymaga samodyscypliny i koncentracji.

Na drugim biegunie znajdują się synchroniczne metody zajęciowe, gdzie lekcje odbywają się online w czasie rzeczywistym, a nauczyciele i uczniowie współdziałają podczas zajęć. Zazwyczaj odbywa się to za pośrednictwem połączenia audio/wideo, wspomaganego czatem. Są także stosowane dodatkowe narzędzia zewnętrzne ułatwiające pracę nad zadaniami.

Na szczęście istnieją też rozwiązania pośrednie, które są bliżej jednego lub drugiego sposobu nauczania. Hybrydowe modele edukacji wirtualnej łączą w sobie elementy asynchroniczne z zajęciami interaktywnymi na żywo, stosując konkretne metody zależnie od potrzeb lub programu nauczania, jaki realizuje dana szkoła.

Czym się różni od homeschoolingu?

Mimo że na pierwszy rzut oka edukacja wirtualna i homeschooling wydają się być niemal identyczne, trzeba pamiętać, że nie są jednak tym samym. Możemy spojrzeć na to w ten sposób — homeschooling to nauczanie domowe, niekoniecznie zdalne, czy online. To idea przekazywania wiedzy w domu przez dedykowanego nauczyciel lub nauczycieli, a także rodziców lub opiekunów.

Edukacja wirtualna dzieli z homeschoolingiem to, że może odbywać się w domu oraz to, że w procesie nauczania w jakimś stopniu obecni są nauczyciele i rodzice. Pozwala natomiast na znacznie większą elastyczność ze względu na mieszane metody — zarówno nauki zdalnej z nauczycielem na żywo, jak i korzystania z już przygotowanych materiałów na żądanie, dostępnych o dowolnej porze i z dowolnego miejsca. Daje tym samym znacznie więcej przestrzeni na dopasowanie się do tempa nauki i potrzeb konkretnego ucznia.

Wady i zalety edukacji wirtualnej

Jak w każdym przypadku, również tu mamy dwie strony medalu — korzyści, jakie niesie ze sobą taka forma edukacji oraz trudności, jakie może sprawiać. Popatrzmy najpierw na zalety, jakie ma nauka online.

Pozwala dopasować czas i terminy do potrzeb ucznia i jego rodziny. Zajęcia odbywające się na żywo mają określoną datę i godzinę, jednak możliwość ich późniejszego odtworzenia daje swobodę w planowaniu własnego czasu. Jest to zdecydowane ułatwienie dla rodzin, które często podróżują lub spędzają dużo czasu poza granicami państwa.

Przy edukacji zdalnej ważne jest wsparcie ze strony rodzica, który aktywnie uczestniczy w procesie, zwłaszcza u wczesnoszkolnych uczniów. Na pierwszy rzut oka może nie brzmi to jak zaleta, ale warto tu zaznaczyć korzyści dla dziecka — dzięki zaangażowaniu i wsparciu bliskiej, zaufanej osoby zmniejsza się poziom stresu i uczniowie, zwłaszcza młodsi, osiągają lepsze wyniki w nauce niż ich rówieśnicy w szkołach tradycyjnych.

Ta forma edukacji jest również bardziej elastyczna jeśli chodzi o sam proces nauczania. Pomaga lepiej dopasować program do potrzeb i możliwości ucznia oraz ułatwia pracę we własnym tempie, bez presji otoczenia. Indywidualne podejście umożliwia lepsze poznanie i ukierunkowanie potencjału ucznia, stawiając akcent na obszary, które są w obrębiego jego zainteresowań.

Do wad można częściowo zaliczyć konieczność udziału rodzica w procesie edukacji, zwłaszcza na początku. Jednak satysfakcja z pogłebiania relacji miedzy rodzicem a dzieckiem i obserwowania postępów w nauce, w pewnym stopniu rekompensuje tę niedogodność.

Nauczanie zdalne — jak to zrobić dobrze?

Na świecie jest wiele szkół, które z mniejszym lub większym powodzeniem realizują edukację online. Samo transmitowanie lekcji, wykładu lub nawet jego nagranie i udostępnienie nie stanowi większego problemu. Sedno tkwi w tym, aby odpowiednio przekazać wiedzę uczniom. Samo nagranie lub wykład na żywo to zdecydowanie za mało. Potrzeba czegoś, by ich zachęcić do podejmowania aktywności, wchodzenia w interakcje. Zaangażowanie uczniów jest największym wyzwaniem dla prowadzącego.

Dlatego tak ważne jest, aby szkoła, którą wybierzecie posiadała bogate doświadczenie w nauczaniu różnymi metodami i w różnych formach. Szkoła, która ma świetną renomę jako placówka stacjonarna nie zawsze musi okazać się równie dobrym wyborem w modelu zdalnym.

W Polish-American WWW School czerpiemy garściami z doświadczeń własnych oraz naszych partnerów, jak np. Pearson, ekspert w edukacji stacjonarnej oraz zdalnej, z ponad 30 latami doświadczenia. Dzięki bliskiej współpracy jesteśmy w stanie dostarczyć naszym uczniom wysokiej klasy edukację w modelu zdalnym. Bazujemy na zajęciach na żywo, które są nagrywane, aby uczniowie mogli łatwo do nich wrócić i powtórzyć lub nadrobić materiał. Wiele z naszych zajęć jest także dostępnych w formie lekcji na żądanie, ale nie oznacza to, że dostarczamy jedynie suchy materiał. Nasi uczniowie w każdej chwili mogą skontaktować się z nauczycielem i zadawać pytania lub poprosić o korepetycje i pomoc. Działamy hybrydowo, aby jak najlepiej dopasować się do potrzeb i stylu życia naszych uczniów i ich rodzin.

Skontaktuj się
ul. Jana Gorczyczewskiego 7/1, 60-554 Poznań
Newsletter

    bt_bb_section_top_section_coverage_image