BlogHomeschooling — czym jest nauczanie domowe?

6 May 2021by yetiz_user

Homeschooling to w ostatnim czasie termin, który znacząco zyskał na popularności, zwłaszcza w czasie pandemii i konieczności przejścia na naukę zdalną. Co ciekawe zarówno termin, jak i sam proces nauczania w domu nie są niczym nowym. Największą popularnością w krajach anglosaskich i Europie cieszył się nie tak dawno temu, bo w XIX wieku, kiedy to zamożne rodziny zatrudniały guwernantki do prowadzenia prywatnej edukacji swoich dzieci. Jak zmieniło się to na przestrzeni lat i co ma do zaoferowania dzisiejszy homeschooling?

Nauczanie domowe w XXI wieku

Dzieci z zamożnych rodzin z poprzedniej epoki miały zapewnioną prywatną edukację, nastawioną na ich indywidualne potrzeby i możliwości. Nie miały jednak zbyt wielu okazji do interakcji i kontaktu z rówieśnikami. Wynikało to z ograniczeń w sposobach kontaktu między ludźmi — poza okazjonalnymi spotkaniami na żywo i wymianie listów, nie było możliwości do budowania relacji.

Na szczęście dziś nie jest to już żadnym problemem, a dzięki wykorzystaniu internetu możliwe jest korzystanie z wiedzy i zasobów nauczycieli w dowolnym miejscu na Ziemi. Przynosi to bardzo wiele korzyści, ponieważ uczniowie mają dostęp do najlepszych specjalistów z danej dziedziny, niezależnie od lokalizacji — ich lub nauczyciela. Szeroki dostęp do internetu umożliwia również łatwe interakcje pomiędzy uczniem, nauczycielem, a także rówieśnikami w grupie.

W obecnych czasach dzięki postępowi technologicznemu, możemy garściami czerpać z zalet klasycznej edukacji stacjonarnej oraz homeschoolingu i dopasować je do naszych bieżących potrzeb.

Czym różni się od edukacji wirtualnej?

Edukacja wirtualna lub też online niesłusznie kojarzy się głównie z nauką z już gotowych materiałów — nagrań, artykułów, czy gotowych zestawów ćwiczeń i kwestionariuszy. Zdalne testy przy użyciu odpowiednich narzędzi, samodzielne przechodzenie przez nagrane na wideo kursy i treści poradnikowe — to wszystko elementy, które bez wątpienia można wiązać z edukacją online, jednak są one jedynie wycinkiem znacznie szerszej perspektywy.

Homeschooling to coś innego niż wirtualna edukacja. To pełnowymiarowa nauka prowadzona indywidualnie w domu, która niekoniecznie nawet musi wykorzystywać aspekty technologiczne. Współcześnie wydaje się to jednak niemożliwe i dlatego rozwiązania wirtualne są wykorzystywane jako uzupełnienie i wsparcie procesu nauki.

We współczenej edukacji wirtualnej łączymy zalety klasycznego homeschoolingu z zaletami materiałów na życzenie, dostępnych w edukacji online. Z tego połączenia otrzymujemy nowoczesny model nauczania, który daje sporo elastyczności, ponieważ pozwala na zdalne zajęcia na żywo z udziałem nauczycieli i uczniów oraz sięganie po materiały z lekcji w dowolnym momencie.

Bardzo istotną rolę odgrywa tu pełna interaktywność — z rodzicem wspierającym proces edukacji, z nauczycielami podczas zajęć oraz w dowolnym innym momencie, a także z rówieśnikami i innymi uczniami w trakcie prac w grupach, działań w klubach tematycznych oraz innych czynności w czasie rzeczywistym.

Edukacja wirtualna sprawia, że materiały na żądanie są uzupełnieniem i wsparciem w nauce opartej na aktywnym uczestnictwie i interakcji. Wiele zajęć odbywa się na żywo, ale jest również nagrywanych, aby ułatwić uczniom powtórzenie lub nadrobienie materiału, który się ominęło.

Nowoczesny homeschooling— korzyści

Według badań przeprowadzonych w USA, Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, dzieci uczone w domu przez rodziców osiągały lepsze wyniki niż ich rówieśnicy uczęszczający do zwykłych szkół. Wynikało to z kilku czynników, m.in. z większej uwagi poświęconej uczniowi, dostosowania tempa realizacji materiału do możliwości, a także znacznie niższego poziomu stresu, jakiego doświadczało dziecko.
W Australii w XX wieku ogromną korzyścią był także sam fakt łatwego dostępu do edukacji — rodziny mieszkające na farmach z dala od miast miały już wtedy możliwość korzystania z edukacji zdalnej, dzięki radioodbiornikom!

Homeschooling pozwalał na dopasowanie programu i sposobu nauczania do dziecka. Był bardziej nastawiony na indywidualne potrzeby i predyspozycje każdego z uczniów niż tradycyjna szkoła. Ułatwiał także kontrolę rodziców nad postępami w nauce ich dzieci, co przekładało się na większe zaangażowanie dorosłego, wsparcie i budowania silniejszych więzi z podopiecznym.

Poza wymienionymi zaletami, jakie homeschooling niósł ze sobą już dawniej, doszły także nowe, związane z obecnym stylem życia bardzo wielu ludzi. Współcześnie edukacja wirtualna może przybierać formę zdalnych zajęć na żywo, zajęć na życzenie (w stylu VOD) oraz hybrydową, w której wymienione formy wzajemnie się uzupełniają. Pozwala to uczniom i ich rodzinom na większą elastyczność i uczestnictwo w zajęciach w wybranych przez siebie terminach i miejscach. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie dla rodzin, które często podróżują lub spędzają dużo czasu poza miejscem zamieszkania.

Dla kogo ta forma edukacji?

Jest to dobry wybór dla rodzin, które cenią sobie wysoką jakość kształcenia, indywidualne podejście i elastyczność. Wirtualne edukacja domowa czas i nakład pracy dopasowuje się do potrzeb ucznia i jego rodziny, pozostawiając dużą swobodę w wyborze miejsca i czasu uczestnictwa w zajęciach.

Jest jednak rozwiązaniem bardziej wymagającym, ponieważ włącza rodzica w proces nauczania, co wymaga większego zaangażowania i aktywnego udziału na niektórych etapach, zwłaszcza u dzieci wczesnoszkolnych.  Ma to swoje ogromne zalety, ponieważ mając obok siebie zaufaną osobę, dziecku łatwiej wdrożyć się w system edukacji bez zbędnego stresu.

Warto zastanowić się, jak taka forma edukacji może wpłynąć na nasze życie. Dopasowanie roku szkolnego do własnych potrzeb to rozwiązanie elastyczne i korzystne dla każdej rodziny, warto odkryć potencjał tego rozwiązania i podnieść swój komfort funkcjonowania.

Skontaktuj się
ul. Jana Gorczyczewskiego 7/1, 60-554 Poznań
Newsletter

    bt_bb_section_top_section_coverage_image