BlogNajlepsza szkoła dla Twojego dziecka – jak ją wybrać?

9 June 2021by kasia_yetiz

Przygotowując się do wysłania dziecka do szkoły, podejmujemy jedną z najważniejszych decyzji w jego życiu, która będzie mieć ogromny wpływ na postrzeganie świata. To na nas — rodzicach — spoczywa odpowiedzialność za dokonanie najlepszego wyboru z możliwych i tym samym zapewnienie naszemu dziecku dobrego startu. Jak w takim razie przygotować się do wyboru szkoły i jak dokonać tego właściwego? Odpowiedzi na kilka poniższych pytań pomogą ocenić, czy to właśnie do tej szkoły powinniśmy zapisać nasze dziecko.

1. Jakie relacje panują w szkole?

Samo pierwsze wrażenie może być niewystarczającym wyznacznikiem — warto zwrócić uwagę, jak wyglądają relacje pomiędzy nauczycielami a uczniami i rodzicami. Czy jest możliwość swobodnego skontaktowania się bezpośrednio z prowadzącym dany przedmiot, jak wygląda sposób pracy z uczniami, czy można liczyć na wsparcie pozalekcyjne — to tylko niektóre elementy, które pozwolą zobrazować system relacji, panujący w szkole.

 

2. Czy szkołą jest nastawiona na rozwój uczniów?

Co jest wyznacznikiem sukcesu i efektywności — wyniki egzaminów i testów, czy też udział uczniów w różnorodnych projektach i ich osiągnięcia?  Wspieranie uczniów w rozwoju ich zainteresowań i pomoc w rozwijaniu kompetencji z tym związanych, są bardzo istotne na drodze edukacji, bop pozwalają na wykorzystanie indywidualnych predyspozycji każdego dziecka. Samorealizacja i satysfakcja z podążania ścieżką własnych zainteresowań są siłą napędową i motywatorem do dalszej nauki.

 

3. Czy szkoła jedynie przekazuje wiedzę, czy też uczy, jak samemu ją zdobywać?

Czy kultura szkoły zachęca uczniów do samodzielnego myślenia i wyrażania swoich opinii? Swoboda wypowiedzi, zachęcanie do zadawania pytań i drążenia tematu przez uczniów to czynniki sprzyjające krytycznemu myśleniu i samodzielności w szukaniu rozwiązań. Promowanie tych wartości to niewątpliwie atut szkoły o takiej kulturze pracy.

 

4. Jakie możliwości językowe oferuje szkoła?

Nauka języka obcego to standard w całym systemie edukacji. Warto jednak przyjrzeć się, w jaki sposób jest on realizowany w danej szkole. Czy są to np. zajęcia trzy razy w tygodniu, czy też nauczanie dwujęzyczne podczas nauki innych przedmiotów? Im większe możliwości, tym lepiej dla rozwoju dziecka. Już wczesne rozpoczęcie nauki drugiego języka, stymuluje rozwój połączeń nerwowych w mózgu, co przekłada się na lepszą koncentrację i podzielność uwagi. Biegłość w dwóch językach to także szersze perspektywy późniejszego rozwoju zawodowego.

 

5. Czy uczniowie pracują głównie indywidualnie, czy grupowo?

Sposób pracy uczniów podczas zajęć wpływa na to, jak kształtują się ich umiejętności społeczne. Przekłada się to na zawieranie nowych kontaktów, przyjaźni i zdolność kooperacji — nie tylko z rówieśnikami, ale też z innymi osobami z otoczenia. O ile indywidualizm i samodzielność to wartościowe cechy, tak nie powinny one zdominować sposobu pracy dziecka i przesłonić mu wartości wynikających z pracy grupowej. Te umiejętności okażą się szczególnie przydatne w dorosłym życiu.

 

6. Jak liczne są klasy?

Czy mamy do czynienia z bardzo licznymi grupami uczniów, czy też są to mniej liczebnie klasy? Praca z mniejszymi grupami jest zwykle efektywniejsza i pozwala na poświęcenie uczniom większej uwagi, a także na bardziej indywidualne podejście do każdego z nich. Sprzyja to lepszemu poznaniu predyspozycji danego dziecka i pomoc w ukierunkowaniu na interesujące je dziedziny nauki.

 

7. W jakim stopniu elastyczna jest szkoła?

Elastyczność nie jest czymś, co może się intuicyjnie kojarzyć z systemem edukacji. A jednak, łatwo dać się zwieść takiemu przekonaniu. Obecnie coraz częściej można spotkać się z ofertą szkół, które wychodzą na przeciw potrzebom uczniów i ich rodziców, przez bardziej elastyczne podejście do sposobu nauczania. Niektóre szkoły oferują edukację wirtualną, która pozawala na niemal dowolne dopasowanie harmonogramu zajęć do potrzeb danej rodziny.

Więcej na temat edukacji wirtualnej możecie przeczytać tutaj

 

8. Jakie perspektywy uczniowie mogą mieć po jej ukończeniu?

To dość ogólne i szerokie pytanie, ale są rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy poszukiwaniu odpowiedzi. Jedną z nich jest dyplom, jaki szkoła oferuje. Czy jest to klasyczne świadectwo ukończenia szkoły, czy też certyfikat uznawany również poza granicami kraju?  Może współpracuje ze szkołami w innych krajach, oferując np. programy międzynarodowe, wymiany, czy możliwość konwersacji z native speakerami?

Lista czynników, które warto rozważyć przy wyborze szkoły jest znacznie dłuższa, niż przytoczone przez nas obszary. Warto wziąć je jednak pod uwagę i określić, w jakim stopniu szkoła, o której myślimy odpowiada na potrzeby nie tylko naszego podopiecznego, ale również nasze, jako rodziców.

W przypadku wielu szkół niektóre odpowiedzi mogą być trudne do znalezienia w internecie. Dlatego zachęcamy, aby zawsze skontaktować się bezpośrednio ze szkołą i otwarcie pytać o wszystko, co nas na jej temat interesuje. Już sama rozmowa z pracownikiem pokaże, w jaki sposób szkoła wychodzi na przeciw potrzebom rodzica.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak wygląda nauka w Polish-American WWW School? Napisz do nas!

 

Skontaktuj się
ul. Jana Gorczyczewskiego 7/1, 60-554 Poznań
Newsletter

    bt_bb_section_top_section_coverage_image