BlogSzkoła dwujęzyczna – czy warto ją wybrać?

15 June 2021by kasia_yetiz

W obecnych czasach coraz większą popularność zyskują szkoły, stawiające na mocny rozwój językowy uczniów. Wsród nich znajdziemy szeroką ofertę szkół międzynarodowych, uczących w języku danego kraju, a także szkoły określane jako dwujęzyczne. W tym artykule chcemy przybliżyć głównie ten drugi aspekt i pokazać, jakie korzyści dla uczniów niesie nauka w szkole w systemie dwujęzycznym.

Na czym polega nauczanie dwujęzyczne?

W szkołach dwujęzycznych język obcy traktuje się na równi z językiem ojczystym i wykorzystuje jako narzędzie codziennej komunikacji. Nie jest to więc jedynie dodatkowy przedmiot szkolny, a stały element codzienności uczniów. Nauczanie przedmiotów odbywa się jednocześnie w obu językach — np. polskim i angielskim, proporcjonalnie do poziomu umiejętności uczniów.

Takie podejście pozwala uczniom na opanowanie wiedzy z danego zakresu, a także umiejętności językowych i bogatego słownictwa z omawianej dziedziny. Przekłada się to na lepsze przygotowanie do późniejszych egzaminów, np. matury międzynarodowej z wybranego przedmiotu.

Dzięki porozumiewaniu się dwutorowo, uczniowie już od wczesnych lat szkolnych rozwijają się intelektualnie znacznie szybciej niż rówieśnicy w mono-lingwistycznych szkołach. Znacznie łatwiej przychodzi im myślenie abstrakcyjne i wychodzenie poza schematy, co sprzyja kreatywnemu myśleniu i poszukiwaniu niestandardowych rozwiązań.

 

Jak przygotować dziecko do takiej nauki?

Zdecydowanie największym ułatwieniem będzie oswajanie dziecka z drugim językiem już od najmłodszych lat. W wielu rodzinach, gdzie np. rodzice są różnych narodowości, przychodzi to naturalnie i nie stwarza większych trudności. Częste wyjazdy zagraniczne, gdzie dziecko ma styczność z innym językiem, także mogą korzystnie wpływać na jego gotowość do podjęcia takiej edukacji. Najłatwiej obcy, czy też drugi język przyswajają dzieci w wieku przedszkolnym, dlatego warto już na tym etapie życia rozpocząć naukę podstaw drugiego języka.

Aby dziecko mogło uczęszczać do szkoły dwujęzycznej, powinno na ogół znać język obcy na poziomie przynajmniej podstawowym.

 

Zalety dwujęzycznej edukacji

Bez wątpienia największa z nich są umiejętności językowe. Uczniowie takich szkół biegle porozumiewają się zarówno językiem ojczystym, jak i wybranym językiem obcym. Otwiera to wiele drzwi, do najlepszych szkół czy dobrych stanowisk pracy w przyszłości.

Bi-lingwistyczne podejście do edukacji korzystnie wpływa na rozwój dzieci, stymulując mózg do intensywniejszej pracy i wytwarzania nowych połączeń nerwowych. Podnosi to zdolność abstrakcyjnego myślenia i sprzyja kreatywnym rozwiązaniom.

W szkołach dwujęzycznych łatwo o kontakty z osobami z innych stron świata. Pozwala to nawiązywanie relacji międzynarodowych, poznawanie nowych kultur oraz budowanie otwartości na drugiego człowieka. Rozwój kompetencji społecznych jest więc równie istotnym elementem, jak znajomość języka.

Szkoły dwujęzyczne są w dużej mierze szkołami prywatnymi, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednak ma to także spore plusy — np. zdecydowanie bardziej spersonalizowane podejście do uczniów i dopasowanie do ich indywidualnych potrzeb i predyspozycji. Przekłada się to na lepsze wyniki osiągane przez uczniów takich szkół w porównaniu ze szkołami publicznymi.

 

Czy warto wysłać dziecko do dwujęzycznej szkoły?

Tego typu szkoła to dobry wybór przede wszystkim dla uczniów, którym zależy na świetnej znajomości języków, potwierdzonej stosownymi dokumentami. To także miejsce poszerzania perspektyw i zdobywania ciekawych doświadczeń. Kontakty międzynarodowe, otwartość na innych, tolerancyjne podejście — to wartości, które bez wątpienia wyniosą ze szkoły.

To także doskonała inwestycja w przyszłość swojego dziecka, oferująca mu wysoki poziom wykształcenia i łatwiejszy start w dorosłość.

 

Potrzebujesz więcej informacji? Chcesz wiedzieć czym kierować się przy wyborze najlepszej szkoły dla dziecka? Sprawdź

Skontaktuj się
ul. Jana Gorczyczewskiego 7/1, 60-554 Poznań
Newsletter

    bt_bb_section_top_section_coverage_image